Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja
- A +
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - drugiej na świecie, a pierwszej w Europie, w Orzyszu przygotowano serię wydarzeń mających na celu podkreślenie uroczystego charakteru tego dnia.

O godz. 9:30 przy pomniku „Żołnierzy polskich i sowieckich internowanych w Orzyszu w 1920 roku” rozpoczęły się uroczyste obchody dzisiejszego święta, w których uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, szkół, harcerstwa, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Orzysza i turyści. W uroczystościach Święta Konstytucji 3 Maja wzięli także udział żołnierze NATO pod dowództwem ppłk Stevena E. Gventer’a.  Po wysłuchaniu przemówień Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego oraz Posła na Sejm RP Andrzeja Maciejewskiego zebrani uczestniczyli w apelu pamięci zakończonym salwą honorową. Następnie po złożeniu wieńców i kwiatów goście biorący udział w uroczystości przemaszerowali do Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, po której młodzież orzyskiego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza przedstawiła okolicznościowy program.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani udali się do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbył się piknik militarny z udziałem stacjonujących w Orzyszu wojsk NATO. Na scenie swoje umiejętności artystyczne zaprezentowała orzyska młodzież. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, turystów oraz mediów, które na żywo relacjonowały jego przebieg.

Za zaangażowanie i pomoc w realizacji dzisiejszego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy: 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, 15 Mazurskiemu Batalionowi Saperów, OSP Orzysz, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Orzyszu, Domowi Kultury w Orzyszu, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu, Pani Małgorzacie Malik- Restauracja TOSCANA w Orzyszu, Panu Marcinowi Lipińskiemu- Restauracja Lipiński.

 


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl