Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
Otwarcie wystawy "Polska walcząca"
- A +
Minutą ciszy uczcili pamięć ofiar II wojny światowej uczestnicy spotkania , które odbyło się 2 września b.r. w Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu.

W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu wojny zaprezentowano wystawę IPN p.t. „Polska  walcząca, która przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. oraz  film przygotowany przez zespół IPN TV "Kiedy przyjdą podpalić Twój dom",  w zwięzły sposób pokazujący zmagania Polski i Polaków w walce o odzyskanie niepodległości. O wojnie obronnej 1939 roku i jej konsekwencjach opowiadał przedstawiciel IPN Oddziału Białystok Paweł Kalisz.

W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Orzysza, przedstawiciele wojska i policji, Społecznej Rady Muzealnej, Rady Seniorów Gminy Orzysz, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła w Orzyszu, radna Rady Miejskiej w Orzyszu, dyrekcja,  nauczyciele, młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu oraz Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu, mieszkańcy Orzysza. Wszystkim serdecznie dziękujemy !


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl