Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
295 urodziny Orzysza
- A +

Z okazji 295 urodzin Orzysza, mieszkańcy i sympatycy naszego miasta spotkali się 3 marca b.r. w muzeum.  Przy bardzo licznej frekwencji mogliśmy wspólnie świętować ten zaszczytny jubileusz. Na tę okoliczność, dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, została wydana kolejna publikacja z serii „Krajobraz kulturowy Ziemi Orzyskiej” t. III  „Arys…Pamiętam takie miasto” autorstwa Katarzyny Galczak, będąca pamiętnikiem byłych mieszkańców Orzysza. W nawiązaniu do tematyki książki historyk Jacek Foszczyński przedstawił sytuację panującą na Mazurach oraz w samym Orzyszu po wkroczeniu w 1945 roku Armii Czerwonej. Prelekcja odbyła się w towarzyszeniu wystawy czasowej, w ramach której odtworzyliśmy wygląd sklepu kolonialnego z okresu międzywojennego. Podczas spotkania Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski oraz  Przewodnicząca Rady Miejskiej  w Orzyszu Anna Pilarczyk skierowali podziękowania i serdeczne słowa uznania dla  autorki publikacji, pasjonatki lokalnej historii Katarzyny Galczak.  Tak duża liczba gości cieszy nas ogromnie ponieważ świadczy o dużym zainteresowaniu historią miasta. Spotkanie zakończył słodki akcent- okolicznościowy tort przygotowany przez Cukiernię Kwiatkowski   z Orzysza.

   Wszystkim zebranym serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w spotkaniu. Bardzo cenimy sobie Państwa obecność i chęć współuczestniczenia w wydarzeniach przez nas organizowanych.

Zapraszamy również na cykl spotkań pod hasłem „Mój Orzysz- moja historia”, z których pierwsze odbędzie się już 24 marca o godzinie 18.00.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie przy tworzeniu wystawy czasowej, której otwarcie miało miejsce 3 marca 2020r. Bez Państwa pomocy skonstruowanie sklepiku kolonialnego, jak również wyposażenie go w ciekawe eksponaty nie byłoby możliwe. Podziękowania kierujemy do Państwa: Alicji i Dariusza Galczak, Elżbiety Mroczkowskiej, Kazimierza Harłożyńskiego, Jana Brzuszek, Kazimierza Ferenc, Mariusza Wawierni, Andrzeja Banacha, Pawła Kordaszewskiego. Zawsze możemy na Was liczyć.

Wystawę czasową, jak również stałą ekspozycję muzeum można zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach 10.00-16.00. Gorąco zapraszamy wszystkich!


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl