Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
"Spacer ścieżkami orzyskiej historii"- podsumowanie projektu
- A +
Współczesne działanie wielu instytucji, podmiotów byłoby niemożliwe bez pozyskiwania środków zewnętrznych. Jest to niełatwe zadanie, którego efekty widać dopiero w szerszej perspektywie czasu. Cały proces odbywa się w zaciszu biura i jest niewidoczny dla obserwatora z zewnątrz. Dlaczego owo zadanie nie jest proste?

Ponieważ wymaga pomysłu, przeanalizowania niezbędnych komponentów, dzięki którym realizacja zamierzonego projektu będzie możliwa, jest czaso- i pracochłonny- gromadzenie niezbędnej dokumentacji zajmuje często dni, tygodnie, a w przypadku dużych projektów inwestycyjnych nawet miesiące. Wszystko to jest jednak warte całej tej żmudnej pracy. Bo czy nie jest przyjemniej chodzić zadbanymi alejkami, spędzać czas z najmłodszymi na nowych, kolorowych placach zabaw, czy uczestniczyć w wydarzeniach, które dzięki dodatkowemu „zastrzykowi” pieniędzy stają się jeszcze atrakcyjniejsze lub uczestniczyć w zajęciach, które nie odbyłyby się bez dofinansowania z zewnątrz. Jednak na tym nie koniec. Trzeba jeszcze rozliczyć się ze zrealizowanego projektu. No i zawsze także pozostaje wiele niewiadomych- czy projekt spodoba się, czy zainteresuje odbiorców, czy spełni ich oczekiwania?

Nasze muzeum także podejmuje się pracy nad tworzeniem wniosków o dofinansowanie. Dzięki dotychczasowy staraniom i projektom przez nas stworzonym, które zostały skierowane do dofinansowania zdołaliśmy zagospodarować teren przylegający do muzeum, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna, dzieci mogą spędzić czas na dużym, bezpiecznym placu zabaw, gdzie znajduje się ekspozycja zewnętrzna, jak również  odbywa się szereg imprez gminnych i muzealnych. Stworzyliśmy wystawę stałą muzeum, jak również organizujemy wydarzenia patriotyczno-historyczne czy wydajemy tak chętnie przez Państwa czytane publikacje.

Niedawno uroczyście otworzyliśmy ścieżkę edukacyjną- kolejny efekt pracy nagrodzony dofinansowaniem ponad 70tyś. zł z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze". „Spacer ścieżkami orzyskiej historii” taki tytuł nosi ów projekt, był również najwyżej oceniony w konkursie ogłoszonym przez LGD Mazurskie Morze. W wyniku jego realizacji, w dziewięciu punktach miasta pojawiły się tablice edukacyjne (wraz z małą architekturą) wyznaczające trasę, którą można spacerować poznając przy tym historię Orzysza. Oprócz „punktów” w terenie, w ramach projektu wydaliśmy przyjemnie czytający się przewodnik, zostały zakupione kioski multimedialne pozwalające na wirtualny spacer , jak również wyprodukowane zostały gadżety projektowe. Oprawą tekstową przewodnika, tablic oraz prezentacji umieszczonych w kioskach multimedialnych zajął się dr Jerzy M. Łapo. W bardzo przystępny i ciekawy sposób ubrał on w słowa historię naszego miasta. Staraliśmy się aby wydawnictwo oraz tablice stanowiły spójny wizualnie i merytorycznie „produkt” pozwalający na poznanie miejsc, osób i faktów z życia Orzysza. Tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą pokonać 5 kilometrowej ścieżki dydaktycznej postanowiliśmy nie odbierać tej przyjemności i zapewniliśmy wirtualną wycieczkę po mieście poprzez montaż dwóch kiosków multimedialnych wewnątrz budynku muzeum. Stworzona trasa daje nam także duże możliwości na przyszłość, nie traktujemy tego bowiem jako projektu zamkniętego. Jesteśmy otwarci na sugestie i pomysły. Być może warto zaznaczyć i opisać kolejny punkt na mapie. Otwarcie ścieżki za nami ale przed nami- praca nad rozliczeniem zrealizowanego działania a także kolejne, równie ciekawe projekty. Już 10 listopada 2019r., w czwarte urodziny muzeum otworzymy wystawę będącą  jednym z elementów projektu pn. „ Rybacy i wojownicy” -organizacja stałej wystawy muzealnej wraz z systemem zabezpieczenia elektronicznego, dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".  Ale to kolejny już rozdział w księdze działań naszego muzeum i czas dalszej, wytężonej ale jakże ekscytującej i satysfakcjonującej pracy.


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl