Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
"Mazur opowiada swoją historię"
- A +
2 grudnia b.r. w Muzeum odbyło się niecodzienne spotkanie, pełne wspomnień i wzruszeń. Powodem spotkania była promocja książki „Mazur opowiada swoją historię” Helmuta Laski, która ukazała się w Niemczech w 2011 roku. Dzięki staraniom dr Adama Żaboklickiego została przetłumaczona na język polski i wydana w 2018 r. w nakładzie 140 egzemplarzy.

 Publikacja zawiera wspomnienia Mazura, który urodził się w latach trzydziestych, wychowywał się i młodość swą spędził wraz z rodziną w miejscowości Góra do roku 1963, kiedy to  z rodzicami i trojgiem rodzeństwa wyjechał na stałe do NRD. Helmut Laska opisuje przeżycia dziecięce w Strzelnikach u dziadków, życie na gospodarstwie , wrzesień 1939 roku, naukę w Szkole Ludowej w Górze, a następnie po wojnie w Polskiej Szkole Dokształcającej w Mikołajkach. Autor dość dużo uwagi poświęca na trudny czas w swoim życiu, na moment wkroczenia oddziałów Armii Czerwonej w ostatniej fazie wojny. Opisuje dość szczegółowo ucieczkę przed frontem  w styczniu 1945 roku i  powrót do Góry  w marcu 1945 r.

W spotkaniu uczestniczyli dr Adam Żaboklicki (fundator publikacji), dr Frank Laska (syn nieżyjącego już autora wspomnień), Gunter Laska( młodszy brat Helmuta), dr Fred Mrozek (historyk, wykładowca na Uniwersytecie w Rostocku). Dr Adam Żaboklicki podzielił się z zebranymi motywami tłumaczenia i wydania publikacji, Beata Szymankiewicz dyrektor Muzeum zaprezentowała książkę, Gunter Laska i Franciszek Emiliańczyk przeczytali jej fragmenty. Licznie przybyli widzowie otrzymali bezpłatny egzemplarz wspomnień.

Wydanie trafi również do bibliotek na terenie Gminy Orzysz, chętni mogą uzyskać książkę w Muzeum.


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl