Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
Wystawa „Paderewski – Ikona Niepodległości" w Orzyszu
- A +
Dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości podczas tegorocznego Święta Wojska Polskiego w Orzyszu zaprezentowana zostanie wystawa planszowa poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wybitnemu polskiemu pianiście i kompozytorowi, filantropowi, dyplomacie, mężowi stanu i politykowi. Ignacy Jan Paderewski to ikona polskiej kultury narodowej, a także jeden z ojców polskiej niepodległości.

Wystawę, którą zobaczymy na placu przy Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu  przygotowała Fundacja RenesArt dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach kampanii promocyjnej polsko-amerykańskiego projektu „Ignacy Jan Paderewski – Ikona Niepodległości".

Wystawa opowiada o działalności niepodległościowej Ignacego Jana Paderewskiego prowadzonej na rzecz „sprawy polskiej" w USA w latach 1891 – 1918. Na ekspozycji znajdziemy również informacje dotyczące światowej kariery muzycznej polskiego pianisty i jego licznych tras koncertowych po Stanach Zjednoczonych. Dzięki wystawie możemy odkryć, na czym polegał fenomen artystycznego i dyplomatycznego sukcesu Paderewskiego, który zapewnił mu powszechny szacunek, sławę i rekordową popularność wśród fanów muzyki w USA i Europie. Obok pamiątkowych fotografii portretowych Mistrza Paderewskiego oraz zdjęć z koncertów w USA w skład wystawy wchodzą także grafiki i teksty opisujące działalność filantropijną, polityczną i dyplomatyczną Ignacego Jana Paderewskiego oraz historię jego współpracy z Prezydentem USA Woodrow Wilsonem.

Premierowy pokaz wystawy odbył się w czerwcu tego roku na Starym Mieście w Warszawie. Z Orzysza wystawa pojedzie do kolejnych polskich miast w Polsce, a w listopadzie Fundacja RenesArt zaprezentuje jej anglojęzyczną wersję w Nowym Jorku podczas koncertów, konferencji i pokazów projektu „Ignacy Jan Paderewski – Ikona Niepodległości" oraz podczas festiwalu „Paderewski Days in New York". 

Zdjęcia z pokazu wystawy w Warszawie (fot. Fundacja RenesArt)


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl