Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
Nowa publikacja muzealna
- A +
„I wojna światowa - cmentarze i pomniki” pod redakcją dr Jerzego Marka Łapo - nowa pozycja książkowa wydana przez Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu to skatalogowane miejsca pochówków żołnierzy poległych w Wielkiej Wojnie w latach 1914-1915 oraz wykaz pomników poświęconych bohaterom tamtego okresu, znajdujących się w obecnych granicach administracyjnych gminy Orzysz. Pozycja ta jest tym bardziej ciekawa i bliska naszym sercom ponieważ jej współautorem jest Adam Rajkiewicz - orzyszanin, tafofil zajmujący się od wielu lat tematyką cmentarzy, głównie mazurskich, w tym z terenu Ziemi Orzyskiej. Dzięki jego „mrówczej pracy inwentaryzacyjnej” możemy poznać szczegółowe inskrypcje nagrobne i historie cmentarzy, na których pochowano ofiary I wojny światowej. Opisy uzupełniają nie tylko współczesne fotografie ale również historyczne, pochodzące z kolekcji innego orzyszanina – Marka Olendra.
Książka „I wojna światowa- cmentarze i pomniki” jest pierwszą z pozycji w planowanej serii pt. Krajobraz kulturowy Ziemi Orzyskiej.
Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami tej wyjątkowej publikacji, które odbędzie się 17 stycznia 2018 roku w siedzibie muzeum przy ul. Giżyckiej 9, o godzinie 17.00.
Realizacja publikacji była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl