Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
W Orzyszu - "Wojskowej stolicy Polski" trwają największe manewry airsoftowe
- A +
W dniach 7-10 lipca b.r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbywały się największe manewry airsoftowe w Polsce Combat Alert 2016, stawiające sobie za cel podnoszenie wartości proobronnych. Ich uczestnicy przygotowali w piątek 07 lipca b.r. dla mieszkańców Orzysza i turystów ogrom emocjonujących przeżyć. O godz.14.00 nastąpił pozorowany atak na Urząd Miejski w Orzyszu.

Do budynku wtargnęła grupa nieznanych, uzbrojonych osobników, zajmując kolejne piętra, obezwładniając Burmistrza Orzysza, pracowników i petentów. Napad choć symulowany , wyglądał bardzo realistycznie. Zakładnicy przetrzymywani byli blisko godzinę. Akcję obserwowali licznie zgromadzeni na zewnątrz mieszkańcy i turyści. Odbicie zakładników z rąk „terrorystów” odbyło się sprawnie. Na miejsce przybył helikopter zwiadowczy oraz grupa antyterrostyczna, która podjęła dynamiczne czynności, wdzierając się do budynku z trzech pozycji: wejściem głównym , wejściem ewakuacyjnym i z dachu. Wskutek pomyślnie przeprowadzonych działań zakładnicy zostali uwolnieni ,a terroryści pojmani i wyprowadzeni z budynku. Nad przebiegiem akcji czuwały służby bezpieczeństwa: Policja oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Po zakończeniu pokazu, na placu przy muzeum  Grupa KILLHAUSE przygotowała i przeprowadziła przy wsparciu Strzelców z Jednostki Strzeleckiej 1007 im. płk Mariana Sołtysiaka ps. "Barabasz" gry terenowe z użyciem replik broni palnej ASG, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Podczas „pikniku” Orzyscy Strzelcy zademonstrowali jak należy udzielać pierwszej pomocy. Chętni mogli też bezpłatnie zwiedzić muzeum. Ekspozycję obejrzało ponad 200 osób.

 

Organizatorzy i partnerzy przedsięwzięcia: Burmistrz Orzysza, Fundacja na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert, CRM KILLHOUSE Piotr Gozdecki, Jednostka Strzelecka 1007 im. płk Mariana Sołtysiaka ps. "Barabasz", Dom Kultury w Orzyszu, Muzeum Wojska Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu.


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl