Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
Za nami pierwszy dzień zajęć w ramach Ferii w Muzeum.
- A +
Dzieci, które odwiedziły nas w tym dniu (23.01.2017r.) poznały zasady zachowania się w muzeum, zwiedziły naszą ekspozycję stałą i tymczasową. Następnie zanurzyliśmy się w historii dawnej Ziemi Orzyskiej przenosząc się do czasów, kiedy odkryto osadę nawodną ukrytą w wodach Jeziorach Orzysz.
Oglądając makietę osady dzieci wysłuchały opowieści o okolicznościach odnalezienia tego unikatowego obiektu. Historia ta pozwoliła nam na płynne przejście do głównego tematu spotkania jakim była praca archeologa. Każdy uczestnik mógł też na chwilę zamienić się w poszukiwacza wydobywającego artefakty z piasku. Mamy nadzieję, że zorganizowane tego dnia zajęcia pozwolą uwrażliwić maluchy na wartość zabytków archeologicznych oraz na rozbudzenie w nich motywacji do rozwoju zainteresowań przeszłością najbliższej okolicy. Po tak dużej dawce informacji udaliśmy się do restauracji Oasis, aby nabrać sił do dalszych zajęć. Po przepysznej przerwie na posiłek wróciliśmy do muzeum, gdzie już czekali na nas niezwykli goście- saperzy. Podczas zajęć żołnierze 15 Mazurskiego Batalionu Saperów: st. chor. sztab. Piotr Bartnik, plut. Grzegorz Miłek, st. szer. Piotr Chmielewski, st. szer. Adam Sobolewski przekazali dzieciom informacje na temat zagrożeń, jakie mogą stanowić przedmioty, które możemy znaleźć w lasach, na polach czy w jeziorze. Uczestnicy muzealnych ferii mogli również z bliska zobaczyć sprzęt i wyposażenie Patrolu Rozminowania. Pomimo czasu, który upłynął od zakończenia działań wojennych w ziemi wciąż znajduje się bardzo duża ilość nadal niebezpiecznych znalezisk. Podczas zajęć z dziećmi saperzy wyjaśnili jak należy zachować się w przypadku znalezienia takiego przedmiotu. Zdobyta na pokazie wiedza niejednokrotnie może uratować czyjeś zdrowie a nawet życie. Dzieci uczestniczyły także w zajęciach na świeżym powietrzu, gdzie obejrzały sprzęt wykorzystywany podczas akcji saperskich oraz przeszły ścieżką sapera, na której każdy odkrył swój mały skarb. Wszyscy mali słuchacze otrzymali Dyplom Małego Sapera.
A już jutro na naszych małych odkrywców czeka wycieczka do Bemowa Piskiego, gdzie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz zwiedzą Salę Tradycji oraz wezmą udział w symulacji ćwiczeń poligonowych z wykorzystaniem trenażera Śnieżnik.


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl